Online schůzka vlčat a světlušek

přidáno: 14. 4. 2020 10:10, autor: Michal Rod

Aby i mladší Koníci měli také možnost se navzájem vidět alespoň online, rozhodli jsme se uspořádat schůzku i pro ně.

Schůzka bude probíhat ve čtvrtek 16.4. od 15:30 a bude trvat asi hodinu.

Ke schůzce se připojíte ve vašem prohlížeči na adrese zaslané vám emailem.
Je potřeba povolit stránce přístup k mikrofonu a kameře. Není potřeba mít vlastní účet.
Pro připojení je možné použít i samotnou aplikaci Zoom na počítači či v chytrém telefonu.

Oddíl na dálku 3

přidáno: 14. 4. 2020 10:06, autor: Michal Rod

Zdravíme všechny Koníky, rodiče a přátele oddílu,

I nás vedoucí mrzí, že nám aktuální situace nedovolí posedět během výpravy u ohně, opéct si buřty a večer se uložit do spacáků. My jsme ale našli cestu, jak si alespoň trochu skautskou výpravu doma vynahradit! Podívejte se do nové galerie „Vedoucí zdraví z karantény“ .

Prosíme rodiče skautů a skautek, aby věnovali pozornost informacím o online schůzkách v tomto týdnu.

Všem přejeme všem krásné a klidné Velikonoce.

INFORMACE PRO SKAUTKY A SKAUTY:
Schůzka pro skauty a skautky online:
V týdnu po Velikonocích proběhne schůzka po internetu. Těšíme se, že se potkáme alespoň online. Zjistíme, jak se komu daří a připravíme nějaké aktivity. Schůzka je samozřejmě dobrovolná.
Skautky (obě družiny) budou mít online setkání ve středu od 16:30 s Ájou.
Skauti (oběd družiny) budou mít online setkání ve čtvrtek v 16:30 s Uáem.

Setkání bude zhruba na hodinu až hodinu a čtvrt, jako jsou běžné schůzky.
Odkaz, kam se připojit, pošleme během týdne (předem), bude stačit jen připojení na internet. Na připojení je lepší půjčit si notebook (pokud je to možné), ale stačí i telefon s internetem.

Oddíl na dálku 2

přidáno: 28. 3. 2020 12:24, autor: Michal Rod   [ aktualizováno 28. 3. 2020 13:31 ]

Dobrý den/Ahoj,

Dorazily nám některé vaše odpovědi na výzvy z minulého týdne. Šifry vyluštilo hodně z vás - úspěšným gratulujeme! Zdá se, že výzva s fotkami použití skautského šátku byla těžší, došlo nám jen několik odpovědí - najdete je ve fotogalerii. Jestli máte ještě další nápady, můžete ve výzvě pokračovat a fotky posílat. Budeme je průběžně vyvěšovat ve fotogalerii pro potěšení všem ostatním.

Rodiče, prosíme, přepošlete toto zadání vašim dětem na jejich e-maily či jiná zařízení, která používají, nebo jim ho ukažte/vytiskněte. Zkrátka, pomozte nám dostat zadání výzev k dětem. Včetně těch nejstarších. Zatím vše posíláme skrze vás rodiče.

VÝZVY

Tentokrát jsme připravili pro malé i velké členy oddílu trochu odlišné výzvy. Pokud byste se chtěli pustit do všech - samozřejmě můžete. Těšíme se na vaše tvoření!

Konícká morseovka - pro vlčata a světlušky

Výzva pro vlčata a světlušky na tento týden je následující: jak možná víte pro Morseovu abecedu existují pomocná slova, která vám pomáhají poznat, kde je tečka a kde je čárka (např. pro P jsou to Papírníci tedy .--.). Vyberte si nějaká pomocná slova z Morseovy abecedy a nakreslete je nebo nafoťte a pošlete nám je emailem. Vaše výtvory opět vystavíme. Třeba se nám podaří dát dohromady celou morseovku v obrazech.

Jídelní umění - pro skauty a skautky

Výzva pro starší členy oddílu - skauty a skautky se týká experimentování v kuchyni. Teď když jsme všichni častěji doma máme možnost vyzkoušet své kuchařské dovednosti. Teď už nás nenakrmí školní jídelna. Zkuste si být jednou šéfkuchařem či šéfkuchařkou. Můžete nakrmit nejen sebe, ale i další členy domácnosti nějakou kulinářskou specialitou!

Výzva má několik podob. Zvol si, jaká by tě bavila nejvíc a je pro Tebe tou pravou výzvou:
 1. Nevaříš často? => vyber si jakékoliv jídlo, které jsi ještě nikdy nevařil/a, zjisti si k němu recept, sežeň suroviny a jídlo uvař. Ideálně uvař tolik porcí, kolik je vás doma, abys mohl ostatní pohostit. Nezapomeň na pěkné prostírání ;) Svoje dílo zdokumentuj a pošli zpět. Můžeš připojit i recept. Dobrou chuť.
 2. Vařit umíš a chceš výzvu? => Uvař/ upeč/ vytvoř nějaký pokrm ve tvaru typického oddílového znaku: např.: oddílového znaku “K”, skautské lilie, táborového teepee, mořského koníka (Koníci!) nebo znaku tvé družiny. S výsledkem se nezapomeň ozvat zpět, přehlídka bude jistě velkolepá :)
Nejsi vůbec vařící typ? => Nevadí! Mrkni na druhou výzvu “Poezie” pro starší!

Poezie pro zlepšení nálady - pro skauty a skautky

Vymysli báseň nebo píseň, která komentuje aktuální dění v naší zemi. Své dílo napiš nebo nahraj a pošli zpět. Když nemůžeme chodit za kulturou pošleme si jí navzájem. Jestli chceš můžeš se dát online dohromady s dalším skautem či skautkou a vytvořte dílo společně.

ŠIFRY

Po prázdninách pojedeme opět na Sraz oddílů, jeho organizátoři nám již nyní posílají šifry, které by nás měly připravit na to, co nás čeká. Pomůžete nám s luštěním prvních dvou?
Šifra č. 1 – vlčata a světlušky
Název šifry: PRVNÍ
Klára neumí informatiku, historii, angličtinu ani fyziku i latinskou mluvnici.
Šifra č. 2 – skauti a skautky
Název šifry: RSP
121 322 111 111 232 321 221 213 111 222 111 311 111 121 111
Svoje řešení i s naznačením postupu jak jste na šifru přišli nám můžete pro kontrolu zaslat zpět.

TIPY NA AKTIVITY

 • (samostatná/společná aktivita) Jarní výroba: Posbírejte doma barevné papíry, časopisy a vyrobte si vázu z papírových květin - potřebujete jen papíry, lepidlo a špejle či klacíky místo stonků - inspirace na výrobu zde. Můžete nechat děti tvořit samostatně a pak si nechat jednotlivé květiny předvést jako na výstavě.
 • (společná) Geocachingová procházka v přírodě: Ve městě to spíše nedoporučujeme, ale procházku v přírodě (třeba v lese) s dětmi určitě oceníte. Pokud si ji chcete okořenit dobrodružstvím, doporučujeme geocaching. Během procházky můžete “lovit” ukryté bedničky, které tam pro vás autoři geocachingu připravili. Geocaching vyžaduje drobnou počáteční přípravu a telefon nebo tablet s GPS připojením. Jak začít s geocachingem popisuje např. server GeoWiki. Doporučujeme si také pročíst zejména základní pravidla a etiketu.
 • (společná/samostatná) Slovní hra: Kolik věcí u vás doma začíná na určité písmeno? Zadejte dětem písmeno, nebo třeba vylosujte z hrnce a zadejte jim, aby našli/napsali, co nejvíce věcí, které najdou v domácnosti. Tak u kterého se děti potrápí nejvíc?A pokud se tohle omrzí, můžete si s věcmi doma zahrát slovní fotbal.

Zdravíme všechny Koníky i jejich rodiče a přejeme pevné zdraví a trpělivost!

S pozdravem,

Vaši vedoucí

Oddíl na dálku

přidáno: 28. 3. 2020 12:19, autor: Michal Rod   [ aktualizováno 28. 3. 2020 13:37 ]

Dobrý den/Ahoj,

Zatímco před dvěma týdny jsme ještě s ostatními vedoucími přemýšleli, zdali a jak upravit naše schůzky a výpravy s ohledem na informace o výskytu nového koronaviru, asi nikdo z nás netušil, jak se dále budou opatření zpřísňovat. Záhy byly uzavřeny všechny školy a nakonec i vedení naší organizace, Junák - český skaut, rozhodlo, že bude s ohledem na bezpečí dětí nejlepší pozastavit teď i naší běžnou činnost (tedy schůzky a výpravy).

Neradi bychom během současného stavu ztratili kontakt s ostatními Koníky, proto v současné době vymýšlíme s ostatními vedoucími způsob, jak zprostředkovat našim členům naši oddílovou činnost na dálku. Nyní alespoň tak, že se pokusíme pravidelně posílat všem Koníkům návrhy různých činností, kterými by nás potěšili a mohli naplnit svůj čas - Výzvy.

Neberte to prosím, jako nějaké domácí úkoly. Nechceme, aby vám vedle domácí výuky přibyla navíc ještě další práce, proto se pokusíme jednotlivé výzvy navrhovat tak, aby jejich splnění bylo plně v silách Koníka samotného. Jsou čistě dobrovolné a jejich hlavním cílem je pobavení a možnost podělit se o své výsledky s námi.

Kromě toho vám pošleme i nějaké návrhy na další činnost s dětmi ( samostatnou i společnou), můžete ji využít, pokud vás zaujme.

VÝZVA

Výzva na tento týden je stejná pro vlčata a světlušky i pro skauty a skautky.

Skautský šátek 100x jinak!

Nosíme ho kolem krku ke kroji i k tričku. Oddílový je lemovaný vínově červenou páskou na okraji a nováčci ho dostávají na svém prvním táboře.
Na co se dá skautský šátek ještě použít? Někdy šátek používáme na hry - třeba pro zavázání očí nebo jako “ocásek” na hru Lištičky., a dnes někdo skautský šátek používá i jako improvizovanou roušku na zakrytí nosu a pusy (šátek je totiž celý z bavlny a dá se vyvařit).
 1. Vymysli 5 dalších způsobů, jak by se dal skautský šátek využít. Zkus vymyslet nějaké zajímavé nebo nečekané využití. Použij svojí fantazii!
 2. Své nápady zaznamenej. Vyfoť je na telefon / foťák (můžeš požádat i sourozence nebo členy rodiny o pomoc s focením) nebo je namaluj (a pak vyfoť).
 3. Tyhle nápady (vyfocené, namalované) pošlete emailem na nadalku@oddil.cz. Ostatní se pak budou moct na tvoje nápady také podívat!
Jaký bude nejlepší nápad, na co by se náš skautský šátek taky mohl hodit?

ŠIFRY

Pro ty z vás, kteří by si přeci jen rádi potrápili hlavu jsme připravili několik šifer, které zasíláme v příloze, vyluštěné nám je můžete pro kontrolu zaslat zpět.

TIPY NA AKTIVITY

Další tipy na program “na doma”, který můžete vy rodiče využít pro své děti:
 • (samostantý program) Lesy hl. m. Prahy vyhlásily výtvarnou soutěž pro děti, dospělé i seniory na téma Kouzlo jara. Více na jejich stránkách či v jejich příspěvku na Facebooku. Můžete dětem zadat malování na tohle téma a pak s nimi společně obrázek i s dopisem poslat do soutěže nebo uspořádat malou domácí výstavu a povyprávět si navzájem, co má kdo z vás na jaru nejraději. Případně můžete vašim dětem nabídnout ať od babičky nebo dědy po telefonu vyzjistí, co mají na jaru nejraději oni a jak si jaro užívali, když byli malí.
 • (společný program) Zkuste si s dětmi vyrobit vlastní roušky. Tipů pro vyrábění je mnoho, několik z nich najdete na tomto odkazu. Pro starší děti by to mohl být pořádný úkol, při kterém se naučí, jak zacházet s jehlou a nití. Rouška se dá ušít i celá v ruce bez šicího stroje. Při šití v ruce můžete s dětmi přemýšlet, jak se dá střih a šití, co nejvíce zjednodušit.
 • (samostatný/společný program) Nechte děti postavit v ložnici bunkr z věcí (deka, polštáře, židle...)! Bude to možná znamenat trochu nepořádku, ale jistě v něm děti nebo vy všichni společně zažijete spoustu zábavy. Nechte se provést a vysvětlit si dětí všechny součásti a vychytávky v bunkru. A nezapomeňte na baterku - to až si v bunkru budete číst!

Nakonec bych vám chtěl nabídnout pomoc nás vedoucích. Nemáme problém pomáhat s vyučováním/doučováním na dálku, pomoc s úkoly, zařizováním nákupů na Jižním Městě a okolí, šitím roušek a pravděpodobně i se spoustou dalších věcí, se kterými se na nás obrátíte.

S pozdravem,

Vaši vedoucí

Výprava 27.-29.3. zrušena

přidáno: 12. 3. 2020 7:56, autor: Michal Rod

Protože současná situace nenasvědčuje, že by v brzké době došlo k nějakému zlepšení, rozhodli jsme se zrušit i výpravu 27. až 29. března.

Skautská činnost pozastavena od 11. března do odvolání

přidáno: 10. 3. 2020 6:56, autor: Michal Rod

Z rozhodnutí starosty Junáka je s platností od 11. 3. do odvolání pozastavena všechna běžná skautská činnost.

Znamená to, že odpadají veškeré schůzky našeho oddílu, stejně tak sobotní Vítání jara. Momentálně není ani jisté, zdali se bude konat výprava 27.-29. března. O tom vás budu ještě včas informovat.

Vítání Jara 14. 3.

přidáno: 8. 3. 2020 10:54, autor: Michal Rod

V sobotu 14. března se bude konat akce určená pro děti, jejich rodiče i další přátele nazvaná Vítání Jara.

Bude se jednat o společnou procházku v Hostivařském lesoparku zpestřenou řadou jarních aktivit, jako cvrnkání kuliček, skákání přes gumu či přes švihadlo a tlučení špačků.

Sraz: v sobotu v 9:30 v ulici U přehrady (vstup do lesoparku)

Konec: kolem 14:00

S sebou: jídlo, pití, pláštěnku, cvrnkací kuličky, švihadlo, skákací gumu, nožík na vyřezání špačka (pokud něco nemáte, půjčíme vám na místě). 

Účast není třeba hlásit. Všichni jsou vítáni. Trasa bude necelé 4 km vhodná i pro kočárek, či odrážedlo. 

Schůzky o Jarních prázdninách nejsou

přidáno: 30. 1. 2020 5:29, autor: Michal Rod

Od 17. do 21. února probíhají na Praze 4 (resp. Praze 11) Jarní prázdniny. Oddílové schůzky se v tomto termínu nekonají.

Informace k výpravě 7.-9.2.

přidáno: 28. 1. 2020 0:44, autor: Michal Rod   [ aktualizováno 28. 1. 2020 0:47 ]

O víkendu 7.-9.2. se koná výprava pro mladší (světlušky a vlčata)
Sraz: V pátek 7.2. v 16:30 u sochy kosmonautů u metra Háje
Návrat: v neděli 9.2. v 16:10 tamtéž
Cena: 350 Kč 
Sebou:
 • páteční večeři a sobotní oběd na cestu
 • pití (alespoň 1 litr)
 • batůžek
 • spacák a karimatka (spíme na podlaze)
 • přezuvky
 • teplé oblečení a pevné nepromokavé boty (na sobotní výlet v každém počasí)
 • pláštěnku
 • ešus, lžíci, hrníček
 • Lítačku/lístek na metro
 • průkaz Junáka/jiný průkaz s věkem a fotkou
 • hygienické potřeby
 • věci na schůzku
Spíme v klubovně skautů v Chlumci nad Cidlinou, sobotní večeři, nedělní oběd a obě snídaně zajišťuje oddíl.
O případné účasti i neúčasti nás prosím informujte do středy 5.2. na stránkách konici.skauting.cz.
Jakékoliv dotazy zodpoví Honza (honza@oddil.cz).

Prahou plnou strašidel

přidáno: 3. 1. 2020 5:58, autor: Michal Rod

Ráda bych vás pozvala na první akcí letošního roku, kterou je šifrovací hra po Praze. Hra je určena i pro širokou veřejnost. Soutěžní týmy mohou tvořit například rodinné klany, proto jste srdečně zváni i vy, rodiče. Maximální počet osob v týmu je 5 osob.

ZÚČASTNÍ SE POUZE DĚTI:
Pokud budete chtít vyslat děti samotné (hlídku povede vedoucí či jiný rodinný klan), prosím, přiveďte je na sraz 11. 1. 2020 ve 13.45 k soše Kosmonautů na Hájích.
Do malého batůžku doporučuji pití, svačinu a jízdenku na MHD/Lítačku.
Startovné: 20 korun

ZÚČASTNÍME SE JAKO RODINNÝ KLAN:
Jestli se chcete zúčastnit akce jako rodinný tým, můžete využít náš oddílový sraz na Hájích nebo na akci vyrazit samostatně. Může se stát, že zájem dětí, které se zúčastní závodu bez rodičů, bude velký. V tomto případě bychom ocenili "adopci" některého z dětí do vašeho týmu po dobu konání akce, jelikož máme omezený počet vedoucích, kteří se akce zúčastní. Pokud byste měli chuť svůj tým o nějakého Koníka rozšířit, prosím, dejte mi vědět :)

Přihlašování na tuto akci nebude probíhat přes oddílový intranet, prosím, piště potvrzení o účasti jednotlivců či týmů na můj email.

V průběhu závodu je přísně zakázáno používat MHD a mobilní telefony. Pokud se závodu budete chtít zúčastnit, prosím, přečtěte si další důležité informace na webu - záložka pro veřejnost: https://strasidla.skauting.cz/

Přeji mnoho úspěchu v novém roce a těším se na některé z akci na viděnou!

Monča

1-10 of 195